Бовтиський метеоритний кратер

Бовтиський метеоритний кратер – ударний кратер, розташований в Україні в Кіровоградській області, діаметром близько 24 км. Глибина дна – близько 550 метрів.

Було підраховано, що відразу після удару викинута порода покрила площу 25000 км² шаром товщиною 1 м і більше. На краю кратера товщина шару гірських порід становила 600 м.

Кратер складається з центрального пагорба діаметром 6 км, що сягає 550 м над рівнем басейну кратера. Ця височина створює 500 м осаду, який повністю закриває кратер, унеможливлюючи спостереження на поверхні. Кратер був виявлений в 1960-х роках під час розвідки нафти.

Дно кратера після його формування було заповнене розплавом, під впливом якого на першому етапі атмосферні опади з кратера випаровувалися і утворення кратерного озера почалося лише після охолодження розплаву до 100 ° C і нижче. 

Висока температура перешкоджала розвитку життя і нижні 120 м розрізу заповнюючих кратер відкладень абсолютно позбавлені органічних залишків.

В 2002 р. за допомогою аргон-аргонного датування його вік був оцінений у 65,17 ± 0,64 млн , що означає, що кратер Болтиш утворився приблизно одночасно з кратерами Сільверпіт і Чиксулуб. Аналізи осаду, що заповнює кратер, дозволяють припустити, що він старший за Чиксулуб принаймні на 2-5 тис.

Top