Навігація

Галактика

Галактика – велика, гравітаційно пов’язана система зірок , пилу та міжзоряного газу та невидимої темної речовини . Типова галактика містить від 10 7 до 10 12 зоряних орбіт навколо загального центру мас.

Окрім окремих зірок, галактики містять велику кількість зоряних систем та туманностей різного типу . Більшість галактик мають розміри від декількох тисяч до декількох сотень тисяч світлових років . Відстань між галактиками становить мільйони світлових років. За підрахунками, у видимому Всесвіті є 350 мільярдів великих галактик і 3,5 мільярда галактик-карликів . Усі ці галактики складають 25 мільярдів груп галактик, що містяться в 10 мільйонах скупчень галактик .

Галактикою, всередині якої знаходиться Сонячна система , є Чумацький Шлях.

Всі галактики (за винятком нашої ) – надзвичайно далекі астрономічні об’єкти . Відстань до найближчих з них вимірюють в мегапарсек , а до далеких – в одиницях червоного зсуву z.

Розглядати на небі неозброєним оком можна всього лише чотири галактики: галактика Андромеди (видно в північній півкулі), Велике та Мале Магелланові Хмари (видно в південному; є супутниками нашої Галактики) і галактика М33 в сузір’ї Трикутника(з північної півкулі, на незасвічені небі).

Найдальшою відомою галактикою (із підтвердженою відстанню) в даний час є GN-z11 .

Найбільша відома галактика – IC 1101.

Щоб пояснити спостережувані ефекти (наприклад, гравітаційну когерентність великих галактик з низькою видимою масою), передбачається, що основну масу галактики становить гіпотетична темна речовина , тобто частинки або предмети, що випромінюють занадто мало випромінювання, щоб бути виявленими. Згідно з цією моделлю розрахунки показують, що темна речовина становить понад 90% маси галактик. Незважаючи на це, його природа невідома. Є дані про те, що надмасивні чорні діри можуть існувати в центрі багатьох або навіть усіх галактик .

Top