Юнона / Juno – космічний зонд НАСА

Запуск Юнони – РН Atlas V 551

Юнона / Juno – космічний зонд NASA, виведений на полярну орбіту навколо планети Юпітер 5 липня 2016 року (UTC; 4 липня за американським часом) .

Створений Lockheed Martin.

Апарат був запущений з бази ВПС США Мис Канаверал 5 серпня 2011 року (UTC), як частина програми «Новий фронтир».

Наукові прилади на борту зонда

Мікрохвильовий радіометрМікрохвильовий радіометр має шість антен, встановлених на двох сторонах корпусу зонда. Вони призначені для проведення вимірювання електромагнітних хвиль на частотах мікрохвильового діапазону: 600 МГц, 1,2, 2,4, 4,8, 9,6 та 22 ГГц, єдині мікрохвильові частоти, які здатні проходити через густу атмосферу Юпітера.
Радіометр вимірює вміст води та аміаку в глибоких шарах атмосфери до 200 бар (20 МПа) тиску або 500–600 км в глибину.
Поєднання різних довжин хвиль і кута випромінювання повинно давати можливість отримати температурний профіль на різних рівнях атмосфери.
Зібрані дані визначать, наскільки глибока циркуляція атмосфери.
Юпітеріанський інфрачервоний аероральний картограф Спектрометр-картограф, що працює в ближньому інфрачервоному просторі (між 2 і 5 мкм), проводить обстеження у верхніх шарах атмосфери на глибину від 50 до 70 км, де тиск сягає 5 – 7 бар.
Спектрометр-картограф надасть зображення полярних сяйв на довжині хвилі 3,4 в регіонах з великим вмістом іонів H3 +.
Вимірюючи тепло, випромінюване атмосферою Юпітера, прилад може визначити, як водяні хмари течуть під поверхнею.Він також може виявити метан, водяну пару, аміак та фосфін.
МагнітометрДослідження магнітного поля має три цілі: картографування магнітного поля, визначення динаміки внутрішніх приміщень Юпітера та визначення тривимірної структури полярної магнітосфери.
Прилад як такий складається з магнітометра Flux Gate (FGx), який вимірює силу і напрям ліній магнітного поля, і Advanced Advanced Stellar Compass (ASC), який буде контролювати орієнтацію датчиків магнітометра.
Прилади дл досліджень гравітаціїМетою вимірювання сили тяжіння радіохвилями є встановлення карти розподілу маси всередині Юпітера.
Нерівномірний розподіл маси в Юпітері викликає невеликі коливання сили тяжіння по всій орбіті, по якій рухається зонд зонд, коли він проходить ближче до поверхні планети.
Ці зміни гравітації призводять до невеликих змін швидкості зонда. Мета експерименту – виявити ефект Допплера на радіохвилях, випущених Юноною до Землі, в діапазонах Ка- і X, які є діапазонами частот, на яких можна проводити дослідження з меншими перешкодами, пов’язаними з сонячним вітром або іоносферою Юпітера.
Прилад для дослідження полярного сайваДетектор енергетичних частинок призначений вимірювати кутовий розподіл, енергію і вектор швидкості іонів і електронів при низькій енергії (іони між 13 еВ і 20 кеВ, електрони від 200 еВ до 40 кеВ), присутніх в магнітосфері Юпітера.
Детектор енергетичних частинокЕнергетичний детектор енергетичних частинок вимірює кутовий розподіл та вектор швидкості іонів та електронів при високій енергії (іони від 20 кэВ до 1 МеВ, електрони від 40 до 500 кэВ), присутніх у полярній магнітосфері Юпітера. Прилад має три однакові датчики, призначені для вивчення окремих іонів водню, гелію, кисню та сірки.
Радіо- та плазмовий хвильовий датчикЦей прилад призначений для вимірювання області полярних струмів, які визначають радіовипромінювання Юпітера та прискорення полярних частинок шляхом вимірювання радіо- та плазмового спектрів у полярній області.
Ультрафіолетовий спектрографПрилад реєструє довжину хвилі, положення та час прибуття виявлених ультрафіолетових фотонів протягом часу, коли щілина спектрографа оглядає Юпітера під час кожного повороту космічного корабля. Використовуючи 1024 × 256 мікроканальний пластинковий детектор, він надасть спектральні зображення УФ-випромінювання у полярній магнітосфері.
КамераКамера видимого світла / телескоп, що входить до корисного навантаження для полегшення навчання та громадської роботи; пізніше пристосували вивчити динаміку хмар Юпітера, особливо тих, що стоять біля полюсів.

Хроніка місії

5 серпня 2011 року. Запуск зонда.

31 серпня 2012 року. Перша коррекция гравітаційного маневра для збільшення швидкості.

18 вересня 2012 року. Друга корекція маневру для повернення до Землі по шляху до Юпітера для збільшення швидкості.

13 серпня 2013. Пройдено половина шляху до Юпітера.

9 жовтня 2013. Гравітаційний маневр біля Землі для збільшення швидкості до 40 000 км / год (11,1 км / с).

10 жовтня 2013. Перехід в «безпечний режим».

12 жовтня 2013. Вихід з «безпечного режиму»

29 червня 2016. Передача перших фотографій Юпітера і його супутників з Юнони.

30 червня 2016. Передача «пісні сонячного вітру» з системи Юпітера.

5 липня 2016. Перехід на орбіту навколо Юпітера.

6 липня 2016. Включення п’яти наукових інструментів після їх відключення перед виходом на орбіту Юпітера.

13 липня 2016. Передача перших знімків з орбіти Юпітера на Землю.

27 серпня 2016. Максимальне зближення з Юпітером.

НАСА продовжило термін дії місії до липня 2021 року. Коли Юнона завершить місію, вона буде виконувати контрольоване сходження з орбіти і згорить в атмосфері Юпітера.

Top