Навігація

Нова зірка

Нова зірка – зірка, блиск якої раптово збільшується в тисячі і навіть мільйони разів (в середньому на 12  зоряних величин, а потім поступово зменшується (протягом місяців чи років). Здебільшого світність збільшується в десятки тисяч разів.

Вперше нову зірку спостерігав Гіппарх у сузір’ї Скорпіона. Спочатку вважали, що спалахує нова (раніше не існуюча) зоря, оскільки такі зорі до спалаху не спостерігалися. Із появою нових засобів спостереження з’ясувалося, ці зорі існують як до, так і після спалаху, але вони дуже слабкі, принаймні недоступні для спостереження неозброєним оком.

Всі нові зірки є тісними подвійними системами , що складаються з білого карлика і зірки-компаньйона, що знаходиться на головній послідовності, або досягла в ході еволюції стадії червоного гіганта і заповнила свою порожнину Роша. У таких системах відбувається перетікання речовини зовнішніх шарів зірки-компаньйона на білий карлик. Ця речовина накопичується на поверхні білого карлика, утворюючи збагачений воднем шар. Результатом є вибухове прискорення реакцій термоядерного синтезу в багатій воднем оболонці, відбувається термоядерний вибух на поверхні білого карлика – спалах нової.

Щороку в нашій галактиці відкривається кілька десятків нових. Спалах нової іноді можна спостерігати неозброєним оком.

Top