Ракета Сатурн V / Saturn V rocket

Сатурн-5 (англ. Saturn V) – багатоступінчаста одноразова рідкопаливна американська ракета-носій., що використовувалась НАСА в програмах космічних польотів космічного польоту Apollo та Skylab.

Стародавні римлянани – якби вони жили в наш час) – сказали б, що це одна з найвеличніших ракет, які створило людство.

Використовувалася для реалізації пілотованої посадки на Місяць і підготовці до неї за програмою «Аполлон», а також в двухступенчатом варіанті для виведення на навколоземну орбіту орбітальної станції «Скайлеб».

Це була найбільша з ракет сімейства Сатурн розроблена командою під керівництвом Вернера фон Брауна та Артура Рудольфа.

Ракети Сатурн V використовувались у 1967–1973 роках під час 13 місій, у тому числі 10 пілотованих (21 грудня 1968 – 6 грудня 1972).

Ракета «Сатурн-5» залишається найбільш вантажопідйомною, найбільш потужною, найважчою і найбільшою з створених на даний момент людством ракет, які виводили корисне навантаження на орбіту.

Під час експлуатації було лише дві незначні відмови ракети (під час місій Apollo 6 та Apollo 13 один з двигунів вийшов з ладу , але бортовий комп’ютер зумів компенсувати втрату потужності).

Сатурн V – одне з найбільш технологічно розвинених людських творінь в історії. Це була ракета висотою 110 метрів, діаметром 10 метрів і здатна перевезти 118 тонн корисного вантажу на ННО.

Ракета могла вивести на низьку навколоземну орбіту 141 т (ця маса включає в себе корабель «Аполлон» і масу останнього ступеня з залишками палива для розгону до Місяця), і на траєкторію до Місяця 47 т корисного вантажу (65,5 т разом з 3 м ступенем носія).

Повна маса, виведена на орбіту при запуску станції Скайлеб, склала 147,36 тонн, в тому числі станція Скайлеб з головним обтічником – 88,5 т і другий ступінь із залишком палива і перехідником, що не відділився.

Ракета-носій виконана по триступеневої схемою, з послідовним розташуванням ступенів.

На першому місці встановлювалися п’ять киснево-гасових РРД F-1, які до цього дня залишаються найпотужнішими однокамерними ракетними двигунами з тих, які коли-небудь літали. Під час випробувань гул двигунів був чутний у радіусі 80 км.

На другий встановлювалися п’ять двигунів, що працюють на паливній парі рідкий водень-рідкий кисень, на третьому ступені – один воднево-кисневий РРД, аналогічний використаному на другому ступені.

Ракета Сатурн-5 стартує з Аполло-11 з його сісією до Місяця.
Армстронг.
Top