Навігація

Сіріус (α Великого Пса)

Сіріус, також α Великого Пса – зірка сузір’я Великого Пса. Зірка головної послідовності , спектрального класу A1. 

Найяскравіша зірка нічного неба ; її світність в 25 разів перевищує світність Сонця,. Сіріус майже вдвічі яскравіший, ніж Канопус , наступну найяскравішу зірку.

Спостерігається з будь-якого регіону Землі , за винятком найпівнічніших її областей. 

Знаходиться на відстані 8,6 св. років від Сонячної системиі є однією з найближчих до Землі зірок. Сіріус поступово наближається до Сонячної системи зі швидкістю 7,6 км / с , тому він трохи збільшить яскравість протягом наступних 60 000 років. 

Сіріус – подвійна зірка, що складається з  зірки спектрального класу A0 або A1, що називаються Сіріус A, і слабкго білого карлика  спектрального типу DA2, названого Сіріус A.  Відстань між ними коливається між 8.2 і 31.5 а.о. , період обертання складає 50 років. Середня відстань між цими зірками складає близько 20 а. о. , що можна порівняти з відстанню від Сонця до Урана. 

Сиріус А приблизно вдвічі масивніший за Сонце.

Вік системи Сіріуса, за сучасними дослідженнями, становить приблизно 230 млн років (оцінки варіюються від 200 до 300 млн років). Спочатку вона складалася з двох яскраво-синюватих зірок. Більш масивний з них, Сіріус Б, спожив свої ресурси і став червоним гігантом, перш ніж скинути свої зовнішні шари і впасти в сучасний стан як білого карлика близько 120 мільйонів років тому.  В даний час Сіріус B має масу в 1,02 M  і є одним з найважчих відомих білих карликів (маса типових білих карликів 0,5-0,6 M  ).

Top