Супутникова навігація

Супутникова навігація – різновид радіонавігації, яка використовує радіохвилі, що передаються від штучних супутників, для визначення положення точок та рухомих приймачів разом із параметрами їх руху на поверхні Землі.

Супутникові навігаційні системи – системи, призначені для точного визначення положення точки або рухомого об’єкта в трьох вимірах на основі вимірювання приймачем часу проходження радіосигналу від супутника до антени приймача. Для того, щоб визначити координати, необхідно обробляти сигнали принаймні з чотирьох супутників і знати їх положення під час вимірювань.

Якщо супутникова навігаційна система охоплює всю землю, вона називається GNSS (Глобальна навігаційна супутникова система).

Визначення положення полягає у вимірюванні часу поширення сигналу (вимірювання коду) та зсуву фази (вимірювання фази) сигналу, що передається супутником, що рухається на відомій орбіті. Навігація використовує приблизні координати супутників, переданих у навігаційному повідомленні, кодованому на переданому сигналі, і лише кодові вимірювання (точність приблизно 30 м). З метою підвищення точності геодезії використовуються кодові вимірювання, фазові вимірювання та точні орбіти (супутникові координати з точністю близько 0,03 м).

На основі кодових або фазових вимірювань визначаються відстані супутникового приймача. Визначена таким чином відстань обтяжена багатьма похибками вимірювань, спричиненими: помилками супутникового годинника, помилками приймача, впливом іоносфери, впливом тропосфери, релятивістськими ефектами.

Тому в супутникових навігаційних вимірах використовуються допоміжні системи, такі як EGNOS або послуги ASG-EUPOS: NAWGEO, KODGIS, NAWGIS.

При використанні супутникової навігації враховуються не лише ефекти спеціальної теорії відносності (STR), але й ефекти загальної теорії відносності (OTW), що є її узагальненням для кривого простору-часу. Останні є, серед інших Затримка Шапіро , нові геодезичні лінії (порівняно з нерелятивістськими теоріями), новий вплив тіл Сонячної системи, що не є Землею, фазове згортання.

Супутникові навігаційні системи

  1. GPS ( Глобальна система позиціонування ) – супутникова навігаційна система Navstar, розроблена як точна система позиціонування з глобальним діапазоном, спочатку переважно для військових цілей. Система працює шляхом пасивного вимірювання відстані між приймачем та супутниками.
  2. ГЛОНАСС – це російський аналог GPS Navstar . Метод вимірювання та робота системи подібні до GPS.
  3. Galileo – європейська супутникова навігаційна система.
  4. Бейду – китайська супутникова навігаційна система, яка буде охоплювати лише регіон Китаю та сусідні країни.
  5. DORIS – навігаційна система, розробленою Францією.
  6. QZSS – японська система, яка надає послуги в районі Південного Сходу. Азії та Океанії.
Top