Навігація

Сузір’я неба Землі

Андромеда (Andromeda – And)

Сузір’я північної півкулі зоряного неба. Містить три зірки другий зоряної величини і спіральну галактику Андромеди (M31).

Близнюки (Gemini – Gem)

Зодіакальне сузір’я північної півкулі неба, найбільш яскраві зірки – Поллукс і Кастор.

Велика Ведмедиця (Великий Віз, Ursa Major – UMa)

Сузір’я північної півкулі неба. Сім зірок Великої Ведмедиці складають фігуру, що нагадує ківш з ручкою. Дві найяскравіші зірки – Аліот і Дубхе – мають блиск 1,8 видимої зоряної величини. За двох крайніх зірок цієї фігури (α і β) можна знайти Полярну зірку

Великий Пес (Canis Major – CMa)

Сузір’я південної півкулі неба, найяскравіша зірка – Сіріус, має блиск -1,46m. Найкращі умови видимості в грудні-січні. Розташоване на південний схід від Оріона («під правою ногою»); частково лежить в Чумацькому Шляху.

Водолій (Aquarius – Aqr)

Велике зодіакальне сузір’я, що знаходиться між Козерогом і Рибами.

Візничий (Auriga – Aur)

Сузір’я північної півкулі неба. Найяскравіша зірка – Капела, 0,1 візуальної зоряної величини.

Вітрила (Vela – Vel)

Сузір’я південної півкулі неба. Його південна межа проходить по найяскравішим областям Чумацького Шляху. Займає на небі площу в 499,6 квадратного градуса, неозброєним оком у цьому сузір’ї можна розрізнити 195 зір.

На території України можна спостерігати частково. Окремі яскраві зорі сузір’я Вітрил можна спостерігати над південним горизонтом починаючи з 50° півн. широти. Повна видимість на широтах південніше 34°.

Найяскравіша зірка сузір’я – Регор, що має видимий блиск в + 1,75m. Це кратна зоряна система, що складається щонайменше з шести зірок, найяскравіша з яких є блакитним надгігантом спектрального класу O9.

Вовк (Lupus – Lup)

Сузір’я південної півкулі неба, розташоване між Центавра і Скорпіоном.

Найяскравіша зірка сузір’я – α Вовка – має зоряну величину 2,3m.

Волопас (Bootes – Boo)

Сузір’я північної півкулі неба.

Зірка Арктур (α Boo / α Волопаса / Альфа Волопаса) – найяскравіша зірка в сузір’ї Волопаса і Північній півкулі і четверта за яскравістю зірка нічного неба після Сіріуса, Канопуса і системи Альфа Центавра. Видима зоряна величина Арктура становить -0,05m.

У сузір’ї Волопаса розташовані галактики EGS-zs8-1 і Egsy8p7, які на момент відкриття в травні і липні 2015 року відповідно вважалися найвіддаленігимі від Землі спектроскопічно підтвердженими галактиками, світло від них до Землі йшло 13,130 і 13,2 млрд років відповідно.

Зоря Тау Волопаса має планету класу Гарячий Юпітер. Одна з найбільш досліджуваних екзопланет.

Волосся Вероніки (Coma Berenices – Com)

Сузір’я північної півкулі неба. Займає на небі площу в 386,5 квадратного градуса і містить 64 зірки, видимі неозброєним оком, з них яскравіше 6m – 50.

У цьому сузір’ї лежить північний полюс Галактики і видно тисячі галактик і сотні їх скупчень.

У цьому сузір’ї немає яскравих зірок, найяскравіша – β Волосся Вероніки – має зоряну величину 4,26m. Поглянувши на неї, можна отримати уявлення про те, як виглядає Сонце з відстані 27 світлових років.

Друга за яскравістю зірка носить назву Діадема (α Волосся Вероніки) і має зоряну величину 4,32m. Це подвійна зірка, імовірно, затемнення-змінна, чиї компоненти мають майже однакову зоряну величину. Діадема – єдина зірка в сузір’ї, що має назву.

Ворон (Corvus – Crv)

Невелике сузір’я південної півкулі неба, розташоване між сузір’ями Діви і Гідри. Найяскравіша зірка має зоряну величину 2,6m.

Геркулес (Hercules – Her)

Сузір’я північної півкулі неба. Площа в 1225,1 квадратного градуса, 235 зірок, видимих неозброєним оком.

В сузір’ї містяться два з найпомітніших кулястих скупчень: M13 — найяскравіше кулясте скупчення північної півкулі (містить близько 300 000 зірок), у ясну ніч його можна спостерігати навіть неозброєним оком між зірками η і ζ, а також M92.

Гідра (Hydra – Hya)

Сузір’я південної півкулі неба. Найяскравіша зірка – Альфард, має візуальну зоряну величину 2,0.

Годинник (Horologium – Hor)

Довге і тьмяне сузір’я південної півкулі неба, розташоване на південний схід по відношенню до південної частини Ерідана. Займає на небі площу в 248,9 квадратного градуса, містить 35 зірок, видимих неозброєним оком.

Голуб (Columba – Col)

Сузір’я південної півкулі неба. Площа 270,2 квадратного градуса, 71 зірка, видима неозброєним оком. Найяскравіша зірка сузір’я – Факт.

Гончі Пси (Canes Venatici – CVn)

Сузір’я північної півкулі неба. Площа 465,2 квадратного градуса, 57 зірок, видимих неозброєним оком.

Найяскравіша зірка сузір’я – α Гончих Псів, що має власну назву «Серце Карла» в пам’ять про скасоване сузір’я«Серце Карла», яке включало єдину зірку, – одну з найкрасивіших подвійних зірок і є прототипом цілого класу змінних зірок.

Діва (Virgo – Vir)

Екваторіальна зодіакальне сузір’я, що лежить між Левом і Терезами. У сузір’ї Діви в сучасну епоху розташована точка осіннього рівнодення.

Найяскравіша зірка – Спіка (α Діви), – масивна спектральна подвійна 0,98 зоряної величини.

Дельфін (Delphinus – Del)

Невелике сузір’я північної півкулі неба, три найяскравіші зірки мають блиск 3,7, 3,8 і 4,0 зоряної величини.

Дракон (Draco – Dra)

Приполярних сузір’я Північної півкулі неба. Займає на небі площу в 1083 квадратних градуса. У Дракона знаходиться північний полюс екліптики з екваторіальними координатами R.A. = 18h00m, Dec = + 66 ° 33 ‘.

Тубан (α Dra) з 3700 до 1500 до н. е. був зіркою, найближчою до північного полюса Світу. Завдяки прецесії земної осі він знову стане такою в 21 000 році н. е.

Найяскравішою зіркою сузір’я є Етамін, γ Dra, 2,23 візуальної зоряної величини.

Жертовник (Ara – Ara)

Сузір’я південної півкулі неба між сузір’ям Скорпіона й Південним трикутником. Площа 237,0 кв. градуси, 60 зірок, видимих неозброєним оком.

Зоря μ Жертовника має планетну систему, що складається щонайменше з трьох екзопланет, відкритих протягом 2000—2004 років, принаймні одна з яких, Mu Arae c, є гарячим нептуном.

У північно-західному куті сузір’я Жертовника, на місці перетину з Чумацьким Шляхом міститься кілька розсіяних скупчень. Найпомітніше з них — NGC 6200. Кулясте скупчення NGC 6397 — одне з двох найближчих до Землі кулястих скупчень.

Живописець (Pictor – Pic)

Маленьке сузір’я південної півкулі неба. Займає на небі площу в 247,7 квадратного градуса, містить 49 зірок, видимих неозброєним оком.

Сузір’я розташоване на захід від зірки Канопус, і південь сузір’я Голуба.

Жираф (Camelopardalis – Cam)

Велике, але тьмяне біляполюсное сузір’я північної півкулі. Найяскравіша зірка, β Жирафа, має зоряну величину + 4,03m.

Журавель (Grus – Gru)

Сузір’я південної півкулі неба. Журавель розташований між Південною рибою на півночі і Туканом на півдні. Займає на небі площу в 365,5 квадратного градуса і містить 53 зірки, видимі неозброєним оком.

Найяскравіша зірка Альнаїр 1,7 зоряної величини знаходиться на відстані 100 світлових років і є однією із зірок, що використовуються в астронавігації.

Заєць (Lepus – Lep)

Сузір’я південної півкулі неба. Займає на небі площу в 290,3 квадратного градуса, містить 72 зірки, видимі неозброєним оком.

Змієносець (Ophiuchus – Oph)

Велике екваторіальна сузір’я, що перетинає екліптику.

Найяскравіші зорі: α Змієносця, яку також називають Расальхаг, й η Змієносця.

RS Змієносця — повторна нова зоря. Яскравість цієї зорі через нерівномірні проміжки часу зростає в сотні разів протягом усього декількох днів. Вважається, що ця зоря може бути початковою стадією утворення наднової типу 1а.

Летюча зірка Барнарда – червоний карлик, чиz малу відстань від Сонця (5,98 св. hоків) робить його другим після системи α Центавра, а досить висока швидкість руху в сукупності з малою відстанню дозволяє бути найшвидшою на небі зіркою (10,3 ” / рік).

У сузір’ї Змієносця 1604 року спалахнула остання спостережувана в нашій галактиці наднова зоря — SN 1604.

Змія (Serpens – Ser)

Екваторіальне сузір’я. Займає на небі площу в 636,9 квадратного градуса, містить 106 зірок, видимих неозброєним оком.

Найяскравіша зоря: α — Серце Змії (Унук Ельхайя), 2.64m.

Об’єкти з каталогу Мессьє, що містяться у сузір’ї Змії — кульове скупчення М5 і розсіяне скупчення М16, відоме як Туманність Орла.

У сузір’ї Змії знаходиться зірка Gliese 710, яка наблизиться до Сонця на відстань 13365 а. е. через 1,35 млн років.

Золота Риба (Dorado – Dor)

Сузір’я південної півкулі неба. Займає на небі площу в 179,2 квадратного градуса. Містить 32 зірки, видимих неозброєним оком.

У сузір’ї знаходиться південний полюс екліптики.

У 1987 році в сузір’ї Золотої Риби спалахнула наднова зірка SN 1987A.

В південній частині сузір’я розташоване Велика Магелланова Хмара – неправильна галактика, найяскравіша на нічному небі – її яскравість + 0,8m.

Ерідан (Eridanus – Eri)

Сузір’я південної півкулі, шосте за площею серед сучасних сузір’їв. Простягається від небесного екватора на південь до схилення -58 °. Займає на небі площу в 1137,9 квадратного градуса, містить 187 зірок, видимих неозброєним оком.

На півдні сузір’я знаходиться зірка першої величини Ахернар (α Eri, 0,46m), блакитний надгігант спектрального класу B3 Vpe.

Ще одна відома зірка – ε Ерідана, близька за характеристиками до Сонця. Це одна з найближчих до нашого Сонця зірок – вона знаходиться на відстані 10,7 світлових років. На кінець 2009 року підтверджено наявність однієї планети в системі ε Ерідана, і є дані про наявність ще однієї.

Єдиноріг (Monoceros – Mon)

Екваторіальна сузір’я. Займає на небі площу в 481,6 квадратного градуса і містить 146 зірок, видимих неозброєним оком. Лежить в Чумацькому шляху, проте яскравих зірок не містить.

Індіанець (Indus – Ind)

Довге, але тьмяне сузір’я південної півкулі неба, розташоване на південь від Мікроскопа і Журавля аж до Октанта.

Займає на небі площу в 294 квадратних градуса, містить 38 зірок, видимих неозброєним оком.

Кассіопея (Cassiopeja – Cas)

Сузір’я Північної півкулі неба. Найяскравіші зірки Кассіопеї (від 2,2 до 3,4 зоряної величини) утворюють фігуру, схожу на літери «М» або «W».

Сузір’я займає на небі площа в 598,4 квадратного градуса і містить близько 90 зірок яскравіше 6m (тобто видимих неозброєним оком).

Велика частина сузір’я лежить в смузі Чумацького Шляху і містить багато розсіяних зоряних скупчень.

Найбільш яскраві зірки ε (Сегін), δ (Рукбах), γ (Наві), α (Шедар) і β (Каф), що утворюють фігуру W, мають відповідно блиск 3,4; 2,7; 2,4; 2,2 і 2,3 візуальної зоряної величини.

Кіль (Carina – Car)

Сузір’я південної півкулі неба. Займає на небі площу в 494,2 квадратного градуса, містить 206 зірок, видимих неозброєним оком.

Канопус (α Кіля) – видима зоряна величина -0,72m, друга за яскравістю зірка після Сіріуса

Форамен (η Кіля) – гіпергігант масою 100-150 мас Сонця, одна з найбільших зірок Чумацького Шляху. Зірка знаходиться всередині великий яскравою туманності NGC 3324 («Замкова щілина»).

Кит (Cetus – Cet)

Екваторіальна сузір’я, що, недалеко від сузір’їв Водолія, Ерідана і Риб.

Найяскравіші зірки – α Кіта (Менкара) і β Кіта (Діфда, або Денеб Кайтос).

Козеріг (Capricornus – Cap)

Зодіакальне сузір’я південної півкулі неба, що знаходиться між Водолієм і Стрільцем.

Найбільш яскрава зірка – δ Козерога – має блиск 2,87 візуальної зоряної величини.

Компас (Pyxis – Pyx)

Сузір’я південної півкулі неба. Займає на небі площу в 220,8 квадратного градуса, містить 43 зірки, видимі неозброєним оком.

Корма (Puppis – Pup)

Сузір’я південної півкулі небесної сфери, лежить в Чумацькому шляху. Займає площу в 673,4 квадратного градуса, містить 241 звёзду, видимих неозброєним оком.

RX J0822-4300 — нейтронна зоря, яка має найбільшу серед відомих зірок швидкість руху — 4,7 млн км./год.

Протопланетарна туманність Тухле Яйце, яка утворюється завдяки скиданню оболонок червоного гіганта OH231.8+4.2.

Лебідь (Cygnus – Cyg)

Сузір’я північної півкулі неба. Яскраві зірки утворюють характерний хрестоподібний малюнок – астеризм Північний хрест, витягнутий уздовж Чумацького Шляху.

Денеб (α Лебедя, видима зоряна величина 1,25) – дуже яскрава зірка, білий надгігант зі світністю в 67 000 разів більше сонячної.

Лев (Leo – Leo)

Зодіакальне сузір’я північної півкулі неба, що лежить між Раком і Дівою.

Регул (α Leo ) – найяскравіша зірка в сузір’ї Лева і одна з найяскравіших зірок на нічному небі.

Летюча Риба (Volans – Vol)

Сузір’я південної півкулі неба. Займає на небі площу в 141,4 квадратного градуса, містить 31 зірку, видиму неозброєним оком.

Спіральна галактика з перемичкою NGC 2442.

Ліра (Lyra – Lyr)

Невелике сузір’я північної півкулі, що лежить між Геркулесом і Лебедем.

Найяскравіша зірка – Вега (α Ліри) – має видиму зоряну величину + 0,03m і є другою за яскравістю (після Арктура) зіркою північної півкулі.

Одна з цікавих зірок – Шеліак (β Ліри), що являє собою затемнену змінну зірку.

В сузір’ї Ліри знаходиться Туманність Кільце (M57).

Лисичка (Vulpecula – Vul)

Тьмяне сузір’я північної півкулі.

Червоно-синя планетарна туманність Гантель (M27).

Мала Ведмедиця (Ursa Minor – UMi)

Приполярне сузір’я Північної півкулі неба. Займає на небі площу в 255,9 квадратного градуса і містить 25 зірок, видимих неозброєним оком.

У Малій Ведмедиці в даний час знаходиться Північний полюс світу, на кутовій відстані 40′ від Полярної зірки.

Малий Кінь (Equuleus – Equ)

Маленьке сузір’я північної півкулі неба. Займає на небі площу в 71,6 квадратного градуса, містить 14 зірок, видимих неозброєним оком.

Малий Лев (Leo Minor – LMi)

Сузір’я північної півкулі неба. Займає на небі площу в 232 квадратних градуса, містить 34 зірки, видимі неозброєним оком.

Малий Пес (Canis Minor – CMi)

Невелике екваторіальна сузір’я, межує з сузір’ями Близнюків, Єдинорога, Гідри і Рака.

Проціон (α Малого Пса), видима зоряна величина 0,38m, восьма за яскравістю зірка неба, подвійна.

Мікроскоп (Microscopium – Mic)

Невелике сузір’я південної півкулі неба. Лежить на південь від Козерога, на північ від Індіанця, на схід від Стрільця і на захід від Південної Риби і Журавля.

Займає на небі площу в 210 квадратних градусів, містить 37 зірок, видимих неозброєним оком. Не містить зірок яскравіше 5-ї зоряної величини.

Муха (Musca – Mus)

Сузір’я Південної півкулі неба, що лежить в Чумацькому шляху на південь від сузір’я Південний Хрест. Займає на небі площу 138,4 кв. градуси, містить 60 зірок, видимих неозброєним оком.

Насос (Antlia – Ant)

Сузір’я Південної півкулі неба. Площа сузір’я 238,9 квадратного градуса, містить 42 зірки, видимі неозброєним оком, з них – 20 зірок яскравіше 6m.

Накутник (Norma – Nor)

Сузір’я південної півкулі неба, лежить на північний захід від Скорпіона, на північ від Південного Трикутника, в контакті з Циркулем. Через нього проходять обидві гілки Чумацького Шляху, але ця область неба бідна яскравими зірками. Сузір’я не містить зірок яскравіше 4,0 візуальної зоряної величини, 42 зірки, видимі неозброєним оком, площа на небі 165,3 квадратного градуса.

Овен (Aries – Ari)

Одне з найбільш відомих зодіакальних сузір’їв, хоча в ньому немає зірок яскравіше другої величини. Три головні зірки – Гамаль («голова барана»), Шератан («слід» або «знак») і Мезартім (відповідно α, β, і γ Овна)

Октант (Octans – Oct)

Маленьке і дуже тьмяне сузір’я південної півкулі неба, що включає Південний полюс світу. Містить 56 зір, видимих неозброєним оком.

Орел (Aquila – Aql)

Екваторіальна сузір’я. Західна його частина лежить в східній гілці Чумацького Шляху, на південь від Стріли. Площа сузір’я – 652,5 квадратного градуса, число зірок яскравіше 6m – 70.

Альтаїр , α Aql (Альфа Орла) – біла зірка 0,77m, що знаходиться на відстані 16,8 світлових років від Сонця і має в 9 разів більшу, ніж у Сонця , світність.

Оріон (Orion – Ori)

У цьому сузір’ї дві зірки нульової величини, 5 зірок другї і 4 третьої величини, причому серед найяскравіших зірок є змінні.

Найбільш яскраві зірки: Рігель, Бетельгейзе і Беллатрікс. В Оріоні розташована видима неозброєним оком Велика туманність Оріона.

Сузір’я в області небесного екватора.

Павич (Pavo – Pav)

Сузір’я південної півкулі небесної сфери. Найяскравіша зірка сузір’я – α Павлина, яка також відома під ім’ям Пікок (англ. Peacock, «павич») є як біло-блакитна зірка величини 1,91m, фактично будучи спектрально-подвійної зіркою.

δ Павича – зірка, подібна Сонцю, на відстані 19,9 світлових років від нас.

Встановлено, що вісім зоряних систем сузір’я мають планети, в тому числі HD 181433 з суперземлею і двома іншими планетами.

Пегас (Pegasus – Peg)

Сузір’я північної півкулі зоряного неба. Розташоване на північний захід від Андромеди. Займає на небі площу в 1120,8 квадратного градуса і містить 166 зірок, видимих неозброєним оком.

Найяскравіші зірки в сузір’ї Пегаса: Еніф і Маркаб. Досить яскрава зірка Шеат є напівправильні змінною зіркою.

Персей (Perseus – Per)

Сузір’я північній частині неба. У ньому знаходиться знаменита змінна зірка Алголь (β Per), а також радіант щорічного метеорного потоку Персеїди.

Південна Гідра (Hydrus – Hyi)

Сузір’я південної півкулі неба. Займає на небі площу в 243 квадратних градуса, містить 32 зірки, видимі неозброєним оком. Найяскравіша зірка – Бета Південної Гідри.

Південна Корона (Corona Australis – CrA)

Тьмяне сузір’я південної півкулі неба. Займає на небі площу в 127,7 квадратного градуса, містить 40 зірок, видимих неозброєним оком.

Південна Риба (Piscis Austrinus – PsA)

Сузір’я південної півкулі неба. Займає на небі площу в 245,4 квадратного градуса, містить 43 зірки, видимі неозброєним оком. Найяскравіша зірка – Фомальгаут.

Південний Трикутник (Triangulum Australe – TaA)

Сузір’я південної півкулі неба, що лежить на південь від косинці частково в Чумацькому Шляху. Найбільш яскрава зірка 1,9 видимої зоряної величини. Займає на небі площу в 110 квадратних градусів, містить 32 зірки, видимі неозброєним оком. Альфа, бета і гамма мають видимі величини, рівні 1,91, 2,82 і 2,87.

Південний Хрест (Crux – Cru)

Сузір’я південної півкулі неба, найменше за площею сузір’я на небі. Межує з сузір’ями Центавр і Муха. Чотири яскравих зірки утворюють легко впізнаваний астеризм, який служив для навігації: лінія, проведена через зірки γ і α Південного Хреста, приблизно проходить через Південний полюс світу, віддалений від цих зірок на 4,5 проміжку між ними.

У сузір’ї знаходиться темна туманність Вугільний Мішок, яка легко видима неозброєним оком як темна пляма на тлі Чумацького Шляху.

Північна Корона (Corona Borealis – CrB)

Невелике сузір’я північної півкулі.

Найяскравіша зірка – Гемма, або Альфекка, α Північної Корони.

Піч (Fornax – For)

Тьмяне сузір’я південної півкулі неба. Займає на небі площу в 397,5 квадратного градуса, містить 57 зірок, видимих неозброєним оком.

Райський Птах (Apus – Aps)

Приполярне сузір’я південної півкулі неба. Площа – 206 квадратних градусів; містить 20 зірок, видимих неозброєним оком.

Рак (Cancer – Cnc)

Найнепримітніше зодіакальне сузір’я, яке можна побачити лише в ясну ніч між сузір’ями Лева і Близнюків. Найяскравіша зірка (β Рака) має видиму зоряну величину 3,53m.

Різець (Caelum – Cae)

Сузір’я південної півкулі неба. Займає на небі площу 125 квадратних градусів, містить 21 зірку, видиму неозброєним оком. Сузір’я не має зірок, яскравіше четвертої величини.

Риби (Pisces – Psc)

Велике зодіакальне сузір’я, що лежить між Водолієм і Овном. Найбільш яскраві зірки 3,6; 3,7 і 3,8 візуальної зоряної величини.

За 2 ° на південь від δ Риб знаходиться Зірка ван Маанена, ймовірно, найближчий до нас одиночний білий карлик (віддалений на 13,8 світлового року).

Рись (Lynx – Lyn)

Сузір’я північної півкулі неба. Займає на небі площу в 545,4 квадратного градуса, містить 92 зірки, видимі неозброєним оком. Яскравих зірок не має.

Секстант (Sextans – Sex)

Маленьке тьмяне екваторіальна сузір’я. Займає на небі площу в 313,5 квадратного градуса, містить 34 зірки, видимі неозброєним оком.

Сітка (Reticulum – Ret)

Сузір’я південної півкулі неба. Займає на небі площу в 113,9 квадратного градуса, містить 22 зірки, видимі неозброєним оком.

У цьому сузір’ї на відстані 35 світлових років від Землі знаходиться подвійна зоряна система ζ Reticuli. Складається з пари зірок п’ятої величини зі спектральними класами G3-5V і G2V, які є зірками-аналогами Сонця.

Скорпіон (Scorpius – Sco)

Південне зодіакальне сузір’я, розташоване між Стрільцем на сході і Терезами на заході цілком в Чумацькому Шляху, межує зі Змієносця на півночі і Жертовником на півдні.

Найбільш яскраві зірки: Антарес – 0,8m, Шаула – 1,6m і Саргас – 1,9m.

Скульптор (Sculptor – Scl)

Сузір’я південної півкулі неба. Займає на небі площу в 474,8 квадратного градуса, містить 55 зірок, видимих неозброєним оком. У сузір’ї Скульптора лежить Південний полюс Галактики.

Столова Гора (Mensa – Men)

Тьмяне приполярне сузір’я південної півкулі неба. Займає на небі площу в 153,5 квадратного градуса, містить 24 зірки, видимих неозброєним оком, і не містить зірок яскравіше 5 зоряної величини.

В межах сузір’я лежить частина Великої Магелланової хмари.

Стріла (Sagitta – Sge)

Сузір’я північної півкулі неба. Займає на небі площу в 79,9 квадратного градуса, містить 28 зірок, видимих неозброєним оком. Альфа Стріли (α Sge) – подвійна зірка.

Стрілець (Sagittarius – Sgr)

Зодіакальне сузір’я, що лежить між Козерогом і Скорпіоном.

Найбільш яскраві зірки 1,8 і 2,0 візуальної зоряної величини.

В Стрільці знаходяться точка зимового сонцестояння, а також центр Галактики, віддалений від нас приблизно на 30 000 світлових років і прихований за хмарами міжзоряного пилу.

Телескоп (Telescopium – Tel)

Тьмяне сузір’я південної півкулі неба. Займає на небі площу в 251,5 квадратного градуса, містить 50 зірок, видимих неозброєним оком.

Телець (Taurus – Tau)

Зодіакальне сузір’я, що лежить між Близнюками і Овном, на північний захід від Оріона.

Найбільш яскраві зірки – Альдебаран (0,87 видимої зоряної величини), Нат (1,65), Альціона (2,85) і ζ Тельця (2,97) [1].

У сузір’ї Тельця знаходяться розсіяні зоряні скупчення: Гіади і Плеяди , а також Крабовидная туманність з пульсаром PSR B0531 + 21

Терези (Libra – Lib) .

Зодіакальне сузір’я, що лежить між Скорпіоном і Дівою. Містить 83 зірки, видимі неозброєним оком.

Трикутник (Triangulum – Tri)

Сузір’я північної півкулі неба. Займає на небі площу 131,8 квадратних градуса, містить 25 зірок, видимих неозброєним оком.

У трикутнику знаходиться спіральна галактика M33 (галактика Трикутника), третя за величиною в Місцевої групі.

Тукан (Tucana – Tuc).

Сузір’я південної півкулі неба. Займає на небі площу в 294,6 квадратного градуса, містить 44 зірки, видимі неозброєним оком.

У південній частині сузір’я знаходиться Мала Магелланова Хмара – супутник нашої Галактики. 47 Тукана – друга за яскравістю і найчисленніше з усіх кульових зоряних скупчень Чумацького Шляху, містить більше 10 млн зірок .

Фенікс (Phoenix – Phe)

Сузір’я південної півкулі неба. Займає на небі площу в 469,3 квадратного градуса, містить 68 зірок, видимих неозброєним оком.

Найяскравіша зірка (Альфа) носить назву Анкаа і має блиск 2,38m.

Хамелеон (Chamaeleon – Cha)

Тьмне біляполюсное сузір’я південної півкулі неба. Займає на небі площу в 131,6 квадратного градуса, містить 31 зірку, видиму неозброєним оком. Розташоване на південь від Кіля і на північ від Октанта.

Центавр (Кентавр) , Centaurus – Cen)

Сузір’я південної півкулі неба. Воно розташоване по лінії Велика Ведмедиця – Діва на південь від небесного екватора на 40-50 °.

Найбільш яскраві зірки -0,1 і 0,6 візуальної зоряної величини.

У Центаврі знаходиться потрійна зоряна система Альфа Центавра, яка складається з яскравої подвійної зорі та гравітаційно пов’язаного з нею червоного карлика Проксима Центавра. Проксима є найближчою до Сонця зорею.

Друга за яскравістю зоря сузір’я — Ходар (β Центавра) 0,6 m.

Цефей (Cepheus – Cep)

Сузір’я Північної півкулі неба, що має форму неправильного п’ятикутника. Південна частина сузір’я знаходиться на Чумацькому шляху. Займає на небі площу 587,8 квадратного градуса і містить 148 зірок, видимих неозброєним оком.

В сторону Цефея за рахунок прецесії переміщається північний полюс світу. Зірка Альраі (γ Cep) виявиться поблизу полюса 3100 р, бета цефея (β Cep) буде ближче до полюса з 5100 по 6500 рр., А з 8300 р роль полярної перейде до зірки Альдерамін (α Cep).

Циркуль (Circinus – Cir)

Маленьке тьмяне сузір’я південної півкулі неба на захід від Накутника і Південного Трикутника, поруч з α Центавра.

Найяскравіша зірка сузір’я – α Циркуля, двойная система 3,2 візуальної зоряної величини.

У сузір’ї розташована галактика Циркуль, відкрита в 1977 році; вона є найближчою сейфертовською галактикою до нашого Чумацького Шляху.

Чаша (Crater – Crt)

Сузір’я південної півкулі неба. Займає на небі площу в 282,4 квадратного градуса, містить 20 зірок, видимих неозброєним оком.

Щит (Scutum – Sct)

Сузір’я південної півкулі неба поблизу небесного екватора. Займає на небі площу в 109,1 квадратного градуса, містить 28 зірок, видимих неозброєним оком.

Ящірка (Lacerta – Lac).

Сузір’я північної півкулі неба. Розташоване між Лебедем і Андромеда. Яскравих зірок не має, незважаючи на те, що його північна половина лежить в Чумацькому Шляху. Найбільш яскрава зірка 3,8 візуальної зоряної величини. Займає на небі площу в 200,7 квадратного градуса, містить 63 зірки, видимі неозброєним оком.

Top